اثر استرس بر زیبایی

اثر استرس بر زیبایی

در دنیای کنونی، زیبایی از اهمیت زیادی برای مردم در سرتاسر دنیا برخوردار است. اکثر مردم علاقمندند از عواملی که تاثیر مثبت یا منفی بر زیبایی دارند مطلع شوند. در اینجا قصد داریم به بحث درباره اثر استرس بر زیبایی بپردازیم.

تاثیر استرس بر زیبایی چشم

اثر استرس بر زیبایی چشم

یکی از دلایل زیبایی افراد، داشتن چشمانی زیبا است. استرس می‌تواند زیبایی چشمان شما را به چالش بکشد. لذا لازم است بدانید که اثر استرس بر زیبایی چشمان ما چیست؟ استرس باعث می‌شود که ما نتوانیم راحت بخوابیم. در نتیجه، گودی و هاله سیاه اطراف چشم پدید می‌آید. خود چشم نیز زیبایی خود را از دست خواهد داد. بنابراین، برای اینکه زیبایی خود را حفظ کنیم باید استرس خود را باورشهای مختلف کنترل نماییم تا خوابی راحت داشته باشیم.

تاثیر استرس بر زیبایی پوست

پوست نیز یکی از فاکتورهای زیبایی محسوب می‌شود. استرس بر زیبایی پوست نیز اثر می‌گذارد. در ادامه به معرفی چند اثر استرس بر زیبایی پوست خواهیم پرداخت.

تاثیر استرس بر زیبایی پوست
استرس و خشکی پوست

خشکی پوست

افرادی که استرس دارند بیشتر به نوشیدن چایی و قهوه تمایل نشان می‌دهند و کمتر میل به نوشیدن آب دارند. مصرف کم آب منجر به خشکی پوست می‌شود. در نتیجه، این عامل بر زیبایی پوست تاثیر معکوس خواهد داشت.

استرس و بیماری های پوستی

بیماری پوستی

تحقیقات نشان می‌دهد استرس احتمال بروز جوش، پسوریازیس (بیماری صدفی)، اگزما و سایر بیماریهای پوستی را افزایش می‌دهد. آزاد شدن کورتیزول منجربه اختلال هورمونی می‌گردد. از علائم ظاهری این مسئله، بروز اکنه و بیماریهای پوستی در صورت و سایر قسمتهای بدن است. افزایش کورتیزول همچنین فلور طبیعی روده را مختل می‌کند. فلور طبیعی روده نقشی مهم در سلامت پوست دارد. در نتیجه، مختل شدن آن به سلامت پوست آسیب می‌زند.

تاثیر استرس و ضایعات پوستی

ضایعات پوستی و کهیر

دیسبیوز که همان اختلال عملکرد روده است منجربه ضایعات پوستی و کهیر می‌شود. وقتی باکتریهای مفید روده کاهش می‌یابد باکتریهای منفی روده را اشغال می‌کند. این روند باعث ایجاد اختلال دیسبیوز و در نهایت منجربه ایجاد ضایعات پوستی وکهیر می‌شود.

استرس و پیری زودرس پوست

پیری زودرس

استرس، هورمون کورتیزول را دچار اختلال کرده و باعث افزایش وزن می‌شود. همچنین، استرس بر کلاژن پوست نیز اثرگذار است و باعث می‌شود که به مرور زمان، پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست بدهد. نتیجه این اتفاق پیری زودرس و ایجاد چین و چروک پوست در نواحی مختلف بدن است.

برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله مبارزه با پیری زودرس پوست را مطالعه کنید

تاثیر استرس و عفونت پوستی

عفونت پوست


دیگر اثر استرس بر زیبایی پوست، از دست رفتن محافظان طبیعی پوست در برابر عوامل محرک و عفونت‌زا است. نتیجه این امر، وارد شدن آسیب شدید به پوست و زیبایی آن است. اگر از پوست خود مراقبت نکنیم پوست ما بر اثر قارچها و سوختگی‌های سطحی، پیر خواهد شد.

تاول های پوستی و استرس

تاول پوست دست


برخی مواقع ممکن است روی دست تاول‌هایی ایجاد شود. این تاولها ممکن است به دلیل اثرات استرس بر بدن انسان باشد. نباید این تاولها را با تاولهای ناشی از قارچ اشتباه بگیریم. این نوع تاول، ارتباط نزدیکی با استرس شدید و مزمن دارد. به هرحال، داشتن دستهای تاول‌زده نمی‌تواند زیبا باشد.

تاثیر استرس بر زیبایی مو

اثر استرس بر زیبایی مو

همه ما داستانهایی از گذشته شنیده‌ایم که بر اثر فشار روحی شدید، فردی یک شبه موهایش سفید شده است. اثر استرس بر زیبایی موها با سفیدی زودرس آنها نمایان می‌شود. با این وجود، ما می‌توانیم با کنترل استرس‌های خود و با مصرف بیوتین، پروتئین و ویتامین E از سفیدی زودرس موها جلوگیری کرده و استحکام آنها را افزایش دهیم.

تاثیر استرس بر زیبایی ناخن

اثر استرس بر زیبایی ناخن

اکثر ما نمی‌توانیم اثر منفی استرس  را بر زیبایی ناخن باور کنیم. ولی باید بدانیم بر اثر استرس تعداد خطوط عمودی بروی کوتیکول ناخن افزایش چشمگیری خواهد داشت. این امر به زیبایی ناخن‌های ما آسیب می‌زند.

اثر استرس بر استخوان بندی صورت

اثر استرس بر استخوان‌بندی صورت

در یک بررسی کارشناسان میزان هورمون کورتیزول موجود در بزاق دهان افراد را اندازه گیری کردند. نتیجه بررسی این بود که میزان جذابیت چهره با میزان کورتیزول موجود در بزاق رابطه عکس دارد.
‌کارشناسان معتقدند استرس می‌تواند منجربه زشت شدن زنان و مردان شود. میزان هورمون کورتیزول در بدن تأثیرات منفی بسیاری بر عضلات و استخوان‌های چهره انسان دارد. با افزایش ترشح هورمون کورتیزول، میزان قند آزاد در بدن انسان افزایش می‌یابد که این مسئله باعث قرار نگرفتن عضلات و استخوان‌های صورت در جایگاه درست خود می‌شود. در نتیجه، به مرور زمان اثر استرس بر زیبایی چهره افراد نمایان شده و سبب کاهش میزان جذابیت آن‌ها می‌شود.

چگونه می‌توان از بروز آثار منفی استرس بر زیبایی جلوگیری کرد؟

در این دنیای پر از هیاهو، اجتناب از استرس امری تقریبا محال به نظر می‌رسد. چاره کار این است که انسان خود را با روشهای مختلف در برابر اثر منفی استرس مقاوم کند. در نتیجه می‌تواند در عصر پراسترس حاضر دوام آورده و زندگی شاد و زیبایی را تجربه نموده و زیبایی خود را حفظ نماید.
برخی از راههای مناسب برای دستیابی به این امر عبارتند از: ورزش کردن، استفاده از مکملهای غذایی مناسب با تجویز پزشک، نوشتن، کم کردن مصرف کافئین، آدامس جویدن، وقت گذراندن با دوستان و خانواده، «نه!» گفتن، عقب نیانداختن کارها، رفتن به کلاس‌های ورزشی، خندیدن، نفس عمیق کشیدن و رفتن به دامان طبیعت.
در این مطلب سعی شد که از دیدگاه علمی به بررسی موضوع اثر استرس بر زیبایی افراد پرداخته شود. لذا هدف از نگارش این مطلب صرفا راهنمایی مخاطبان و افزایش دانش آن‌ها در این زمینه بوده است. مشکلات زیبایی ممکن است علل مختلف فراوانی داشته باشند. از این رو، به شما توصیه می‌کنیم که جهت حل این مشکلات حتما به پزشک متخصص مربوطه مراجعه نموده و از انجام اقدامات خودسرانه اجتناب کنید. از اینکه تا انتهای این مطلب با ما همراه بودید، از شما سپاسگذاریم.

راه های رهایی از استرس

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    منو اصلی