برای کنترل چربی موی سر چه باید کرد؟

کنترل چربی مو

یکی از مشکلات شایعی‌که امروزه افراد بسیاری با آن مواجه هستند، چرب‌شدن موی سر است که ظاهر ناخوشایندی را برای موها به‌وجود آورده و موجب انتقال حس بد به دیگران خواهد شد. علاوه بر آن، وجود چنین مشکلی برای موها، موجب خالی به‌نظر رسیدن و کم‌حجم نشان‌دادن مو می‌شود که تاثیرات بدی در اعتماد‌به‌نفس فرد خواهد داشت. صرف نظر از تاثیرات ظاهری چرب‌شدن مو، عوارض دیگری همچون؛ خارش شدید، شوره و حتی ریزش نیز در موهای چرب بیشتر به‌چشم می‌خورد. اساسأ دلایل بروز چنین مشکلی، در افراد مختلف، متفاوت است و می‌تواند با عادات زندگی و حتی نوع تغذیه فرد نیز در ارتباط باشد که با تغییر در رویه و سبک زندگی، امکان بازگشت سلامت و زیبایی به موها وجود دارد. اما درکنار تمام عوامل چرب‌شدن موی سر، دلیل اصلی و بیولوژیکی چنین مشکلی، ترشح و فعالیت زیاد غدد چربی نزدیک به پیاز مو است که این‌مسئله نیز متأثر از عوامل متعدد بوده که در این‌مطلب به بررسی آن خواهیم پرداخت. همچنین در ادامه، راهکارهایی را برای کنترل چربی مو، ارائه می‌نمائیم.

آنچه در مقاله برای کنترل چربی مو چه باید کرد؟ خواهید خواند:

  1. مهم ترین دلایل چرب شدن مو
  2. راه های کنترل چربی مو

مهم‌ترین دلایل چرب‌شدن مو

دلایل چرب‌شدن موها، بسیار زیاد و گوناگون است که ما در این‌بخش تنها به بیان چندمورد از آن اکتفا می‌کنیم:

لمس زیاد مو سر

لمس زیاد موی سر

اگر شما هم جزء آندسته از افرادی هستید که موهای خود را زیاد لمس می‌کنید، باید بدانید که این عادت، در چرب‌شدن موهای شما، تاثیر زیادی دارد. در واقع با لمس و ماساژ موی خود، علاوه بر تحریک پوست سر برای ترشح چربی بیشتر، باعث انتقال چربی دست به موها می‌شوید. بنابراین برای کنترل چربی مو، در اولین قدم، عادت بازی با موها را ترک کنید.

دلایل چربی مو و شستشو با شامپو

شستشوی زیاد با شامپو

تصور بیشتر مردم بر این است که شستشوی زیاد با شامپو به کنترل چربی مو، کمک می‌کند که این‌تصور، کاملا نادرست بوده و باید بدانید که شامپوی زیاد، باعث خشک‌شدن موها و پوست سر می‌شود و به‌این‌ترتیب، پوست سر برای رفع این خشکی، مجبور به ترشح چربی زیادتری می‌شود.

مصرف نرم‌کننده زیاد

نرم‌کننده زیاد نیز مشکلاتی همچون چرب‌شدن موها را به‌دنبال دارد و بهتر است تا حد ممکن از مصرف نرم‌کننده مو، اجتناب شود.

ناهماهنگی در ترشح هورمون‌ها 

معمولا عدم تعادل در ترشح هورمون‌های بدن، یکی از دلایل مهم برای چربی مو است که بیشتر در مردان و به‌خصوص در سنین نوجوانی، مشاهده می‌شود. اما زنان نیز در دوره‌هایی از زندگی که ترشحات هورمونی آنها ناهماهنگ است، با مشکل چربیمو، مواجه می‌شوند.

دلایل چرب شدن مو و هورمون

راه‌های کنترل چربی مو

راهکار های درمان چربی مو با تغذیه مناسب

تغذیه مناسب

یکی از راه‌های کنترل چربی مو، برخورداری از یک رژیم غذایی مناسب و حاوی ترکیبات پروتئینی، ویتامین‌های لازم و چربی متعادل است. در این‌رژیم، وجود برخی مواد معدنی همچون زینک و سولفور موجب افزایش جریان خون در بدن و کنترل چربی مو می‌شود. ویتامین‌های B و E نیز از آنجایی‌که در گروه چربی‌های ترانس و اشباع، قرار نمی‌گیرند، نقش مهمی در کاهش و کنترل چربی مو دارند.

مصرف ویتامین‌ B

همانطورکه در بخش قبل نیز اشاره شد، ویتامین B یکی از مواد مهم برای تنظیم و کنترل چربی مو و پوست سر شناخته می‌شود و مصرف آن کمک زیادی‌به رفع این‌مشکل می‌کند. ویتامین B در ساختمان حبوبات و سبزیجات، به‌مقدار زیاد وجوددارد و همچنین می‌توان با مصرف غذاهایی مانند ماهی، گوشت و تخم مرغ، از مزایای این‌ویتامین برای کنترل چربی مو بهره‌مند شد.

مصرف ویتامین و کنترل چربی مو

انتخاب درست محصولات مراقبت از مو

یکی‌از دلایل اصلی چرب‌شدن مو و ایجاد حالتی کم‌پشت و براق، استفاده از محصولات نامناسب مو است. درهنگام خرید شامپو، کرم مو، حالت‌دهنده و صاف‌کننده‌ها حتمأ دقت داشته باشید که مخصوص موهای چرب باشد. ازطرفی برای کنترل چربی مو، از محصولاتی‌که دارای سیلیکون هستند، به هیچ‌ وجه استفاده نکنید چراکه این محصولات باعث می‌شوند که موها چرب‌تر و براق‌تر به‌نظر برسند. همچنین برای کنترل چربی مو، جلوگیری از رسیدن رطوبت نیز می‌تواند موثر واقع شود.

استفاده از داروهای خوراکی

از داروهای موثر برای کنترل چربی مو، به‌ویژه برای مردان کپسول خوراکی ایزوترتینوئین است که برای افرادی با پوست‌های جوشدار و موهای چرب، بسیار مناسب و کارآمد خواهد بود. مصرف این کپسول‌ها موجب کوچکترشدن غدد ترشح چربی و کاهش سبوم تولیدی می‌شود. زنان نیز برای تنظیم چربی موهای خود، بهتر است از داروهای ضدآندروژن و قرص‌های ضدبارداری استفاده کنند که موجب کاهش چشمگیر چربی پوست کف سر و در نتیجه برطرف شدن چربی مو خواهد شد.

درمان های موضعی برای کنترل چربی مو

استفاده از درمان‌های موضعی

معمولا همه ما به استفاده از درمان‌های موضعی برای رفع برخی مشکلات پوست و مو، عادت داریم که عمومأ نتایج خوبی از آنها به‌دست می‌آید. علاوه بر درمان‌های خانگی و استفاده موضعی از موادی مانند آلوئه‌ورا، سرکه سیب، آب‌لیمو، چای سیاه و سبز، ماسک عسل و انواع روغن‌های گیاهی مانند جوجوبا، می‌توان برای کنترل چربی مو، از الکل و برخی داروهای موضعی مانند اسید سالیسیلیک و محصولاتی‌که در ترکیبات خود پلی‌فنول دارند نیز استفاده نمود.

شستن مرتب برس

از نکات بسیار ساده و درعین حال مهم، برای جلوگیری از چرب‌شدن موها، شستن برسی است که موهای خود را با آن شانه می‌کشید. علت این‌مشکل، به‌دلیل تحریک پوست سر به واسطه آلودگی‌ها و چربی‌هایی است که بر روی برس یا شانه شما قرار می‌گیرد. از این‌رو، توصیه می‌شود برای کنترل چربی مو، هر چندروز یکبار، برس خود را با آب‌و‌صابون شستشو دهید.

کنترل چربی مو با شستشوی برس

شستشوی صحیح موها

اگر هربار که به‌ حمام می‌روید، زمانی را برای شستن صحیح و اصولی موهای خود صرف‌کنید، هیچ‌گاه با موهایی چرب و آسیب‌دیده مواجه نخواهیدشد. کافی‌است برای این‌کار، مقداری از شامپوی مناسب موی خودرا برروی سطح مو قرارداده و به‌آرامی توسط نوک انگشتان و بدون فشار زیاد، ماساژ دهید. این‌ماساژ آرام از ایجاد خراش ناشی از برخورد ناخن‌ها با پوست سر و تحریک آن برای ترشح چربی، جلوگیری می‌کند. بهتر است تنها ماساژ شامپو را بر روی پوست کف سر انجام‌دهید و از شستن ساقه مو، خودداری‌کرده و تنها عبور کف حاصل از شامپو برای شستن ساقه می‌تواند، کافی باشد.

اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در print
Print

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    منو اصلی