همه چیز در مورد ضد آفتاب‌

در مورد انواع کرم ضد آفتاب چه می‌دانید؟ آیا از معیارهای خرید یک ضد آفتاب عالی با قیمت مناسب آگاهی دارید؟ هر یک از ما تجربیات فراوانی در استفاده از محصولات مراقبت از پوست و به ویژه ضد آفتاب‌ها داریم. یک ضد آفتاب خوب و با کیفیت باید متناسب با نوع پوست بوده و خصوصیات مورد انتظار ما را که در ادامه توضیح می‌دهیم، داشته باشد. امروزه بسیاری از افراد در سرتاسر دنیا بیش از گذشته به اهمیت این محصول پی برده و به خصوص در ساعاتی از روز که نور خوشید شدیدتر است، از آن استفاده می‌کنند. با ما همراه باشید تا به سوالات زیر پاسخ دهیم:

 • چه ضد آفتابی بهتر هست؟
 • ضد آفتاب چه مارکی بخرم؟
 • چه ضد آفتابی برای کودکان مناسب ایت؟
 • Spf در کرم‌های ضد آفتاب چیست؟
 • انواع Spf معرف چه میزان محافظت است؟
 • ضد آفتاب طبیعی چیست؟
  و بسیاری از مطالب دیگر که یک راهنمای خرید جامع را خواهند ساخت.

چرا باید از ضد آفتاب‌ها استفاده کنیم؟


محصولات ضد آفتاب، دارای ترکیباتی هستند که پس از قرار گیری بر روی پوست، آن را در برابر اشعه‌های مضر خورشید محافظت می‌کنند. نور آفتاب، دارای اشعه‌هایی مضر با نام UV (فرابنفش) است که در بر خورد با سلول‌های پوست، آن‌ها را مستعد بروز پیری پوست یا حتی سرطان پوست می‌کند. هم چنین امواج فرابنفش خاصیت کشسانی بافت پوست را کاهش داده و موجب ظهور چین و چروک‌ها بر روی آن می شوند. به طور معمول امواج UV را به دو دسته تقسیم می‌کنند که دسته‌های UVA و UVB می‌توانند از اتمسفر عبور کرده و به پوست بدن ما برسند.
رسالت اصلی کرم‌ها و اسپری‌های ضد آفتاب، جلوگیری از ورود این اشعه‌ها به سلول‌های پوستی است. انتظاری که از یک ضد آفتاب عالی با قیمت مناسب بر می‌آید، تحقق همین موضوع است. یعنی یک ضد آفتاب خوب ایرانی یا ضد آفتاب خوب خارجی باید بتواند پوست را از خطرات اشعه فرابنفش حفظ کند. بنابراین هر گونه آفتاب سوختگی، بروز لکه‌های قهوه‌ای، پیری و چروکیدگی و امثال آن باید مهار شود.

مفهوم spf در ضد آفتاب ها

Spf در کرم‌های ضد آفتاب چیست؟

در درجه‌ی اول، یک ضد آفتاب عالی با قیمت مناسب می بایست spf مناسبی داشته باشد و وزارت بهداشت آن را تایید کند.
Spf مخفف عبارت sun protection factor بوده و به مفهوم محافظت در برابر نور خورشید است. به بیان بهتر میزان Spf در یک کرم ضد آفتاب در درجه‌ی اول مشخص می‌کند که تا چه میزان اشعه‌های مضر خورشید را مهار می‌کند. و در درجه‌ی دوم، زمانی که ترکیبات موجود در محصول موثر عمل می‌کنند، نشان داده می‌شود.
برای مثال احتمالا در مدت نسبتا کوتاهی از قرار گرفتن در زیر نور خورشید، دچار آفتاب سوختگی می‌شویم. درحالی‌که محصول کرم ضد آفتاب با spf 30 تا حدود 10 ساعت به میزان 96 تا 97 درصد امواج مضر خورشید را مهار می‌کند.

انواع Spf معرف چه میزان محافظت است؟


اعداد زیر در بیان ویژگی محافظت کنندگی علیه UV، نقش دارند:

 • Spf 30 = محافظت از UV تا 97 درصد
 • Spf 50 = محافظت تا 98 درصد
 • Spf 100 = محافظت تا 99 درصد

برای یافتن یک ضد آفتاب عالی با قیمت مناسب، باید بدانید که استفاده از ضد آفتاب‌های با spf کمتر از 30 توصیه نمی‌شود. اما در بازه‌ی بین 30 تا 100 همان‌طور که مستحضر هستید، تفاوت چندانی مشاهده نمی‌شود. 
‌هم‌چنین، بهتر است ضد آفتاب‌هایی خریداری شوند که در برابر هر دو اشعه‌ی A و B ، پوست را پوشش دهند.

ضد آفتاب طبیعی چیست؟


علاوه بر انواع و اقسام ضد‌آفتاب‌های موجود در بازار، برخی از مواد طبیعی موجود در اطراف ما نیز از خواص محافظتی و مقابله با اشعه‌های آسیب‌رسان آفتاب برخوردار بوده و با استفاده از این‌ مواد طبیعی می‌توان تا حدود زیادی از پوست در برابر نور خورشید و اثرات مضر آن، جلوگیری کرد. البته نکته‌ای که در این‌رابطه وجود دارد، میزان اثرگذاری این مواد است. همچنین مقدار استفاده از این ضدآفتاب‌ها و نقشی‌ که برای محافظت از پوست دارد، چندان قابل اعتماد نخواهد بود و پیشنهاد می‌شود حتمأ نظر یک متخصص پوست را نیز در مورد این ضدآفتاب‌های طبیعی جویا شوید. در ادامه به برخی از این مواد طبیعی جهت مقابله با اشعه های فرابنفش اشاره خواهیم کرد.

انواع ضد آفتاب های طبیعی

انواع ضدآفتاب‌های طبیعی

 • روغن تمشک: دارای spf 30، سرشار از اسيدهای چرب و امگا ۳ و ۶ بوده که وجود این مواد مانع از بروز ترک‌هاي سطح پوست می‌گردد.
 • روغن آووکادو: دارای spf 15، وجود مقایر قابل توجهی از یک چربي قابل حل در اين‌نوع ضدآفتاب طبیعی، با ایجاد یک لايه محافظ در سطح پوست، مانع از اثرات منفی نورخورشيد خواهد شد.
 • روغن دانه سويا: دارای spf 10، علاوه بر داشتن خاصیت ضدآفتاب، می‌توان از این ماده به‌عنوان یک مرطوب‌کننده طبیعی نیز استفاده‌های لازم را برد.
 • روغن نارگيل: دارای spf8، در کنار داشتن نقش مراقبت از پوست در مقابل آفتاب، دارای خواص بسیاری برای محافظت مو نیز هست.
 • روغن بادام: دارای spf 5 و یک ماده مغذي بسیار مناسب برای پوست بوده و همچنین غنی از ویتامین E است که نرمی و لطافت پوست را همراه خواهد داشت. 
 • روغن زيتون: دارای spf8 و خواص آنتي‌اکسيدانی جهت ترمیم سلول‌هايی که در حال پير شدن هستند.

دسته‌بندی و مواد تشکیل دهنده ضد آفتاب

ضد آفتاب‌ها را می‌توان به دو دسته‌ی شیمیایی و فزیکی تقسیم‌بندی کرد. نمونه‌های فیزیکی از عوامل فیزیکی و ضد آفتاب‌های شیمیایی، از مواد شیمیایی برای جلوگیری از نفوذ امواج مضر خورشید استفاده می‌کنند. نمونه‌ای از ذرات فیزیکی را می‌توان اکسید تیتانیوم و اکسید روی دانست که یک کرم ضد آفتاب طبیعی را می‌سازند.
یک ضد آفتاب عالی با قیمت مناسب می‌تواند به هر دوی این گروه‌ها تعلق داشته باشد. اما معمولا استفاده از ضد آفتاب‌های شیمیایی رایج‌تر و محبوب‌تر است. زیرا ضد آفتاب‌های طبیعی و فیزیکی جذب پوست نشده و یک لایه‌ی سفید غیر عادی را بر سطح پوست باقی می‌گذارند. به طور کلی یک ضد آفتاب عالی باید دارای زینک، دی اکسید تیتانیوم و مکسوریول باشد.

انواع کرم ضد آفتاب

یک ضد آفتاب عالی با قیمت مناسب بنابر احتیاج شما به یکی از موارد زیر بر می‌گردد:

 • کرم‌های لوسیون و شیر (اکثریت محصولات ضد آفتاب مورد استفاده که یک لایه‌ی ضخیم را روی پوست بدن ایجاد کرده و پوست را تا حدودی چرب می‌کنند.)
 • کرم‌های چسبنده (برای مناطق کوچک از پوست بدن مانند صورت)
 • کرم‌های ضد آب (استفاده در دریا یا استخر)
 • کرم‌های خاص برای افراد با پوست حساس یا کودکان (ترجیحا دارای زینک و اکسید تیتانیوم، این کرم‌ها بیشتر از مواد شیمیایی محافظتی، عوامل فیزیکی خواهند داشت.)
 • کرم‌های دفع کننده‌ی حشرات
 • کرم ضدآفتاب رنگی (استفاده آرایشی و برای پوشاندن لک‌های تیره سطح پوست، جای جوش و اسکار)
  هم‌چنین، هر دسته از محصولات ضد آفتاب نیز مانند سایر محصولات پوستی برای انواع پوست، اعم از نرمال، خشک، چرب و مختلط، یا حساس ساخته شده‌اند. بنابراین برای خرید یک ضد آفتاب عالی با قیمت مناسب باید به این نکته توجه داشت.

راهنمای استفاده از ضد آفتاب‌ها

بعد از خرید یک ضد آفتاب عالی با قیمت مناسب، همه چیز تمام نمی‌شود! بلکه نکته‌ی اصلی در استفاده از این محصول است. معمولا توصیه می‌شود که حدود 35 میلی لیتر یا هفت قاشق چایخوری از کرم را برای کل بدن استفاده کنیم، یعنی حدودا به میزان یک قاشق برای صورت و گردن. هم‌چنین یک ضد آفتاب باید حدود 15 تا 30 دقیقه قبل از خروج از خانه و قرار گرفتن در معرض نور خورشید، استفاده شود.
اغلب کرم ها را باید هر دو تا چهار ساعت یکبار تمدید کنید. هم چنین در موقع استفاده آن را بطور مساوی روی پوست پخش کرده ولی از مالش بیش از حد بر روی پوست خودداری کنید. دمای مناسب برای نگهداری ضد آفتاب نیز در کارایی آن بسیار موثر است. بهترین شرایط نگهداری زیر 30 درجه‌ی سانتیگراد و در محلی خشک و عاری از نور آفتاب دانسته می‌شود.

نکته مهم


توجه داشته باشید که هیچ کرم ضد آفتابی نمی‌تواند پوست شما را به میزان کامل (100 درصد) از نور خورشید در امان نگهدارد. بنابراین تا حد امکان در ساعات میانی روز که شدت نور در بیشترین حد خود است، از خانه خارج نشوید. هم‌چنین از کلاه و لباس پوشیده استفاده کنید تا پوست نور کمتری را دریافت کند.

سراغ یک کرم ضد آفتاب عالی با قیمت مناسب را می‌توانید از معروف‌ترین برندهای تولید کننده‌ی محصولات آرایشی بهداشتی بگیرید. بدیهی است که قیمت بهترین ضد آفتاب‌ها ارزان نخواهد بود، اما در بین آن‌ها انواعی از ضد آفتاب خوب ایرانی و خارجی با قیمت مناسب و منطقی نیز وجود دارند. پیداکردن ضد آفتاب عالی با قیمت مناسب، با توجه به نیاز شما و نوع پوستتان معلوم می‌شود، پس در موقع خرید حتما به این موارد دقت فرمائید.

اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در print
Print

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  منو اصلی